Pasja dla każdego: modelarstwo jako sposób na wolny czas – w Naszemiasto.pl
Wakacje to czas odpoczynku, wyjeżdżamy na wczasy, leżymy na plaży do góry brzuchem, delektując się chwilą, podczas której nie musimy pracować. Lecz, gdy chwila będzie trwała dłużej zaczynamy przywykać do nic nie robienia. Dlatego warto znaleźć sobie jakieś zajęcie, które będzie od nas wymagało myślenia, ruchu i przy okazji będzie nas to cieszyć. Takim zajęciem dla Grzegorza Mądrego jest modelarstwo, którym zajmuję się hobbystycznie od 50 lat, a od 7 zdobywa najróżniejsza trofea na wszelakich konkursach. Ma w swojej gablocie kilkadziesiąt pucharów i medali, był wyróżniony złotymi medalami na konkursach w Telford (2013,2015), które uznawane są za nieoficjalne Mistrzostwa Świata w modelarstwie. Wystarczy tylko zamienić czas spędzony przed telewizorem czy komputerem na jakieś pożyteczne zajęcie. Nigdy nie jest za późno na hobby!
Modelarstwo to działalność człowieka, która polega na odwzorowaniu rzeczywistych obiektów w postaci pomniejszonych modeli. Osoba, która bierze się za miniaturyzowanie wszelkiego rodzaju przedmiotów wykazuje się nie tylko umiejętnościami manualnymi, ale także kreatywnością. Ludzie tworzą modele z kartonu, plastiku, drewna czy zapałek. Z tego powstają: samoloty, czołgi, samochody, budynki, czy nawet dinozaury, statki kosmiczne, albo talerz z jedzeniem, który na pierwszy rzut oka wygląda jak prawdziwy. Osoby zafascynowane historią zbierają dokumentację pojazdów, a później je odwzorowują. Jak dotrzeć do takiego poziomu zaawansowania? Należy stopniowo kroczyć do przodu, zacząć od prostych gotowych modeli, albo wzorów. Zajęcie to nie jest wyłącznie dla dzieci, jak co niektórym się wydaje. Jednak wraz z pociechą można rozwijać pasję. Grzegorz Mądry mieszkaniec naszego powiatu również zaczynał jako dziecko, podpatrując starszego brata i klejąc proste modele kartonowe z czasopisma “Mały Modelarz”, a dzisiaj robi niesamowite modele od podstaw, bez użycia “gotowców” i otrzymuje nagrody na każdy konkursie na którym się zjawi.
-Modelarstwo jest zajęciem praktycznie dla każdego. Dzieci zaczynają już w Szkole Podstawowej, kiedy mają pojęcie, jak należy w ręce chwycić za nożyczki. Mówię to dlatego, że każdy może zacząć od klejenia modeli z kartonu. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju redukcje – opowiada Grzegorz Mądry.
-Modelarstwo redukcyjne dzieli się na kartonowe i plastikowe. Do tego pierwszego nie potrzeba dużych nakładów finansowych. Wystarczą tylko nożyczki, ołówek, linijka, klej do kartonu, albo też można wydrukować gotowy wzór. Wtedy, należy trzymać się instrukcji i wykorzystać wiedzę nabytą w szkole z lekcji geometrii odnośnie składania brył. Każdy może spróbować wystarczy tylko dokładnie wyciąć, ukształtować i skleić. Jeśli ktoś chce składać modele z plastiku to za parę złotych może kupić w sklepie zabawkowym i w spokoju go skleić. Przecież nikt tu nie mówi, że trzeba od razu na konkursy jeździć – dodaje.
Są kluby modelarskie, gdzie można spytać się o radę. Ponadto są fora modelarskie, filmy instruktażowe na youtube. Wystarczy tylko chcieć. Znaleźć chwilę czasu i zrobić coś nowego.
-Ktoś nie ma co robić, wyjechał na wczasy i spotkał złą pogodę, wtedy bierze dzieciaka do sklepu kupuje modele. Możemy zrobić coś nowego, czego nie robiliśmy dotychczas i spędzić razem miło czas. Zamiast kupić jakiś „badziewny” stateczek, można przywieźć fajną pamiątkę, a potem powiedzieć znajomym: “O zobacz, byłem na wczasach i w wolnej chwili, kiedy pogoda nie dopisała skleiłem model wraz z synem czy córką”- dodaje.
Mistrz a zarazem mieszkaniec Trzemeszna udziela rady początkującym. Przede wszystkim, nie spieszyć się. Podchodzić do tego na kompletnym luzie. Nie poddawać się, jeśli coś się nie powiedzie. Zawsze można coś poprawić. Siadając do robienia modelu, nie można myśleć, że usiądę i za dwie godziny chce mieć gotowy model. Modelarstwo uczy wytrwałości, cierpliwości i samozaparcia.
W pierwszy weekend września klub miłośników modelarstwa Orzeł Gniezno organizuje konkurs modelarski w Miejskim Ośrodku Kultury na którym pojawi się m.in Grzegorz Mądry. Orzeł Gniezno wraz z Stowarzyszeniem Sportów Modelarskich Hercules III na przemian co roku organizują konkurs modelarski w swoim mieście. Każdy może przyjść, zobaczyć wystawę, popytać modelarzy, czy poprosić o radę. Ponadto, w modelarni w MOK-u odbywają się zajęcia w każdy piątek i sobotę o godz.16. Tam również od Jakuba Łagódki, który jest instruktorem, można się wiele dowiedzieć na temat modelarstwa.
źródło: naszemiasto.pl Gniezno
Share this content:
Opublikuj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.