Ładowanie

1:35 – Sturmpanzer IV (Sd.Kfz. 166)

1:35 – Sturmpanzer IV (Sd.Kfz. 166)

Sturmpanzer IV (wczesna wersja produkcyjna) od Hobby Boss 1/35

Sturmpanzer IV (Sd.Kfz. 166) to niemieckie działo pancerne na podwoziu Pz.Kpfw IV Ausf. E-G z okresu II wojny światowej. W wyniku doświadczeń wyniesionych podczas walk w Stalingradzie zaprojektowano właśnie taki pojazd, który miał pełnić rolę działa pancernego, które można by użyć do walk w mieście. Pierwsze prototypy powstały na początku 1943 roku. Produkcja seryjna trwała od maja 1943 do marca 1945. W sumie powstało 306 sztuk tej broni. Głównym uzbrojeniem tego pojazdu była haubica 15 cm. W ciągu dwóch lat konstrukcję modyfikowano i ulepszano, między innymi oddając karabin maszynowy w przedniej płycie pojazdu. Część dział pokryto dodatkowo zimmeritem.
Prezentowany model złożono „prosto z pudła” dodając tylko dedykowany mu zimmerit od ATAK MODEL. Całość składało się bardzo dobrze. Podszliwowany został tylko zimmerit, gdyż niektóre „płaty” autorowi modelu wydawały się zbyt grube.
Po złożeniu na modelu wykonano dość znaczące ślady użytkowania i zniszczeń, po czym pokryto go szarym podkład od Vallejo. Następnie pojazd pomalowano kolorem bazowym Dunkelgelb od Vallejo Air. Potem z ręki aerografem nałożono kamuflaż wzorowany na jednej z grafik z instrukcji producenta (1944 r. – front włoski) – gruby „wężyk” w kolorze Olivgrun od Vallejo Air. W dalszej kolejności model pokryto filtrem Tan for 3 Tone Camo od Mig-a. Nieco później wykonano „biedronkę” przy użyciu 4 odcieni Oilbrusherów od Mig-a. Następnie zastosowano Wash for German Dark Yellow od Mig-a. Chipping zrobiono przy użyciu rozjaśnionego Dunkelgelb od Vallejo Air, Rust Tracks od Mig-a oraz Zimmerit Ochre od Miga. Weathering wykonano poprzez wykonanie zachlapań – Turned Dirt, Fresh Mud i Loose Groud od Mig-a.

Share this content: