Ładowanie

1:35 – PzKpfw 17R 730m(f)

1:35 – PzKpfw 17R 730m(f)

Prezentowany model to nic innego jak słynny francuski czołg lekki z okresu I wojny światowej Renault FT-17 w służbie niemieckiej. Pierwsze prototypy pojazdu powstały pod koniec 1916 r. Produkcję seryjną uruchomiono w roku 1917. Chrzest bojowy czołg przeszedł w maju 1918 r. i od razu zyskał uznanie armii francuskiej. Jego uzbrojenie główne stanowiła albo pojedyncza armata Puteaux L/21 kal. 37 mm albo jak w przypadku prezentowanego modelu 1 karabin maszynowy Hotchkiss kal. 7,92 mm.

 

Po zakończeniu I wojny światowej czołg był eksportowany m.in. do Brazylii, Czechosłowacji, Japonii, Litwy, Holandii, Polski, Rumunii, Hiszpanii, Szwajcarii i Turcji. Wiosną 1940 r. gdy Niemcy zaatakowały Republikę Francuską czołgi te pomimo, że były już bardzo przestarzałe nadal znajdowały się na wyposażeniu armii francuskiej. Po szybkim zwycięstwie nad trójkolorowymi Niemcy przejęli olbrzymią liczbę czołgów francuskich, w tym archaiczne Renault FT-17. Ze względu na niskie walory bojowe i przestarzałą konstrukcję okupanci używali ich tylko w jednostkach drugiej linii, do osłony infrastruktury wojskowej lub do walk z partyzantami. W ten sposób nieliczne egzemplarze tej broni pozostały w użyciu aż do 1945 r.

 

Prezentowany model wykonano w oparciu o produkt firmy Meng (model nr TS011). Całość składało się bardzo dobrze, instrukcja była czytelna a wypraski nie zawierały błędów czy niedociągnięć. Po złożeniu model pomalowano szarym podkładem od Vallejo. Następnie nałożono farbę w kolorze panzergrau od tego samego producenta. Dostawca modelu nie zaopatrzył go w kalkomanie potrzebne do przygotowania modelu pod postacią niemieckiego czołgu zdobycznego, w związku z tym autor wykorzystał kalki pochodzące od innych modeli ze swojej kolekcji. W dalszej kolejności zastosowano filtr i wash firmy Ammo Mig. Nieco później model postarzono nakładając 2 odcienie Oilbrusherów. Na koniec wykonano weathering i chipping produktami Ammo Mig i AK Interactive.

Autor modelu: Adam Kosecki
 

Share this content: